Spalio 2-6 dienomis Vilniaus jėzuitų gimnazijoje mokiniai iš 9 valstybių atliko neįprastą mokykloms laboratorinį darbą - panaudodami CRISPR genų žirkles kirpo DNR molekules.
Šis projektas yra mokinių ir mokytojų iš Danijos, Čekijos, Graikijos, JAV, Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos bei Slovakijos bendradarbiavimo rezultatas.
Praktikos darbų metu buvo sintetinamos nukleorūgštys, kurios buvo panaudojamos, siekiant atlikti labai tikslius DNR molekulių kirpimus. Šiame darbe buvo panaudojami CRISPR/Cas9 baltymų kompleksai, kurių veikimą vienas pirmųjų ištyrė VU prof. Virginijus Šikšnys. Kad įsitikintų, jog DNR kirpimas buvo preciziškas, mokiniai atliko DNR molekulių sekoskaitą, panaudodami naujausią trečios kartos Oxford Nanopore technologiją. Tokio lygio praktikos darbai bendrojo ugdymo mokyklose yra naujiena ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC) mokinių ir mokytojų laukė ypatingas susitikimas su prof. V. Šikšniu. Profesorius supažindino su savo mokslininkų komandos atliekamais ir publikuotais darbais apie CRISPR/Cas baltymus, dar vadinamus genų žirklėmis, kurie sukėlė proveržį genomo redagavimo srityje. Kalbėjo apie jų panaudojimo galimybes genetinėms ligoms gydyti. Mokiniai uždavė jiems rūpimus klausimus apie pasirinktą mokslininko kelią, laisvalaikį, jausmą, tapus pretendentu į Nobelio premiją. Vėliau dalyviai buvo supažindinami su VU GMClaboratorijomis, kuriose buvo labai malonu sutikti gimnazijos alumnus.
Po vizito Vilniaus universitete mokiniai tyrinėjo Vilniaus senamiestį, interaktyviai susipažino su geležinio vilko legenda ir kitais istoriniais ženklais mieste. Vakare Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ pakvietė judinti kūnus tradiciniais žaidimais ir šokiais. Svečiai mielai metė telefonus į šalį ir šoko, trypė ne tik ratelius, bet ir polką su ragučiais, kuri paprastai pareikalauja nemažai ištvermės. Nepaisant to, įsismaginę svečiai nešokti nebegalėjo, norėjo parodyti draugams ir savo šalies šokį.
Penktadienį visą projekto delegaciją pakvietė Vilniuje veikianti UAB Thermo Fisher Scientific Baltics, užsiimanti biocheminių reagentų ir tyrimams skirtų prietaisų dalių gamyba. Jų atstovas Edvinas ir kiti kolegos papasakojo apie įmonės veiklą, parodė darbo patalpas ir paaiškino, kaip kas veikia. Čia pamatėme ir išmanią valgyklą, skirtą darbuotojams, bei pasivaišinome skaniais pietumis. Penktadienio popietę aplankėme Trakų pilį ir mėgavomės geru oru, vaikščiodami gražiosiomis ežerų pakrantėmis.
Projekto dalyvius šiltai sutiko priimti Vilniaus jėzuitų gimnazijos bendruomenės šeimos. 22 dalyviai apsistojo mokinių namuose. Tiek svečiams, tiek VJG mokiniams tai buvo puiki galimybė susipažinti su vieni kitų kultūromis.
Renginys Vilniuje — tai ilgalaikio projekto „European Challenges in Gene Editing by CRISPR“, iš dalies finansuojamo Europos Sąjungos lėšomis pagal Erasmus+ programą, dalis. Vilniaus jėzuitų gimnazija dalyvauja šiame projekte, kaip partneris, gavęs akreditaciją. Šiais mokslo metais numatyti dar du tolimesni šio projekto etapai Lenkijoje ir Graikijoje.
Už paramą/bendradarbiavimą dėkojame:
VU Gyvybės mokslų centrui
UAB Thermo Fisher Scientific Baltics
UAB Nanodiagnostika
Vilniaus jėzuitų gimnazijos bendruomenei